info@aydinlarmuhendislik.com.tr

ENERJİ KİMLİK BELGESİ
Buradasınız: Anasayfa / ENERJİ KİMLİK BELGESİ
ENERJİ KİMLİK BELGESİ
 

EKB BELGESİ HAKKINDA

 

Enerji kimlik belgesi (EKB) “5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunuyla” gündeme gelmiştir. Enerjinin ve kaynakların verimli kullanılması adına, enerji kayıplarının önüne geçilmesi amacıyla binanın enerji performansını ortaya koyan bir belgedir.

Binanın enerji performansını etkileyen en önemli faktörler yalıtım ve ısıtma/soğutma sistemlerinin verimliliğidir. Eğer binanıza yalıtım (mantolama) işlemi yapıldıysa enerji kimlik belgesinde (EKB) yer alan enerji sınıfı daha iyi çıkacaktır.

Aynı şekilde ısıtma ve soğutma sistemlerinde az enerji tüketen ürünler tercih edilmesi enerji kimlik belgesi üzerinde yer alan harf notunu yükseltecektir.

Mevcut binalarda alım – satım ve kiralama işlemlerinde Enerji Kimlik Belgesi (EKB) ibrazı gerekmektedir. Dış cephe mantolaması yaptırmayı düşünen veya yaptıran bina yönetimleri enerji tüketim sınıflarındaki iyileştirmeyi Enerji Kimlik Belgesi (EKB) ile görebilirler. Ayrıca yapılacak yasal düzenlemelerle enerji tüketimi düşük olan yapılardan daha az vergi alınması sağlanacaktır. Bu düzenleme sonrasında vergi avantajından yararlanmak isteyen mülk sahiplerinden de Enerji Kimlik Belgesi (EKB) talep edilecektir. Tüm bunlar düşünüldüğünde mevcut binalar için de vakit kaybeden Enerji Kimlik Belgesi (EKB) temin edilmelidir.

2020 Ocak ayından sonra her binanın enerji kimlik belgesi olmak zorundadır.

EKB'  niz olmadan oturma ruhsatı alamazsınız.

EKB' niz olmadan binanızı satamazsınız. ( 2020' den sonra)

2011 öncesi ruhsatlı binalarınız için gerekli evraklar;

  • TAPU
  • YAPI RUHSATI
  • MİMARİ PROJE
  • ISI YALITIM HESAPLARI
  • ELEKTRİK PROJESİ
  • EKB BEYANNAMESİ  (Bina sahibi veya Bina yöneticisi tarafından doldurulacaktır.)

Her bina için 1 adet EKB ( Her binaya 1 numara) verilecektir. ( Her bina için 3 takım kopya ) 

Bir sayfası bina girişinde olmak zorundadır. 

Veriler Belediye onaylı ve eksiksiz olmalıdır.

EKB ' niz 10 yıl geçerlidir.